Whatsapp Destek

Zeki Gürdal KARAOĞLU

Kişisel Gelişim Uzmanı-Sanat Yönetmeni-Oyuncu

1974 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlk orta lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. Atatürk Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Filoloji bölümünü kazandı.

1994 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Sahne Sanatları Tiyatro Bölümünü kazanınca Klasik Filoloji bölümünü terk etti. 1998 yılında oyunculuk alanındaki lisans eğitimini bitirdikten sonra Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü; Rejisörlük Bilim Dalında Yüksek Lisansa başladı. Aynı fakültede dört yıl araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra, Konya’dan ayrıldı ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Serhat Nalbantoğlu, Rüştü Asyalı, Ali Hürol, Semih Sergen ve Bozkurt Kuruç gibi önemli tiyatro adamlarının yanında çıraklığa başlayarak tiyatro yönetmenliği yolunda ilk adımını atmış oldu.

2003 – 2009 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosunun oyunlarında Yardımcı Yönetmenlik ve Oyunculuk yaptı.

Tiyatro çalışmalarının yanı sıra 2005 yılında “Kod Adı” dizi ile senaryo ve öykü yazarlığına başladı. 2007 yılında Mudanya’ya taşındı. İstanbul’da senaryo işine devam ederken Bursa Devlet Tiyatrosunda “Bu Dizi Başka Dizi” adlı oyunda hem oyunculuk hem de yönetmen yardımcılığı yaptı.

2009-2010 yılı bahar döneminde Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesi Tiyatro bölümüne Öğretim Görevlisi olarak girdi. Oyunculuk ve senaryo yazarlığı dersleri verdi.

Halen Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları ve çeşitli özel tiyatrolarda yönetmenlik kariyerine devam etmektedir, aynı zamanda da çeşitli dizi film ve sinema filmlerine proje danışmanlığı, konsept geliştiriciliği yaparak senaristlik kariyerini de sürdürmektedir.

2010 yılından bu yana da kişisel ve kurumsal gelişimle ilgili konularda da seminerler vermektedir.

Yönetmenlik Yaptığı Oyunlardan Bazıları

İkinci Caddenin Mahkumu (Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı) Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım (Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Lysistrata (Milas Belediyesi Tiyatrosu) Özgürlük Oyunu (Bursa Devlet Tiyatrosu) Meraki (Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Meraki (Gaziantep Büyük Şehir Belediye Tiyatrosu) Hadi Öldürsene Canikom (Gaziantep Büyük Şehir Belediye Tiyatrosu)

Akademik Çalışmalarından Bazıları

* “The Science and Education At The Begining Of The 21th Century in Turkey” / “Men and Women Play Writers’s Angels Of Visions Of “ Women’s Personificatons” Turkish Theatre in Repuplic Era / Makale * “Selçuklu Yemekleri” Yemek Kitabı (yazan Ömür Akkor); Editör (Gourmand International 2012 En İyi Yemek Tarihi Kitabı) * “İkinci Caddenin Mahkumu” Dramaturgi ve Reji Çalışması; Master Tezi * Selçuk Üniversitesi Araştırma Fonu “Shakespeare’in Tarihsel Oyunlarında Işığın, Müziğin ve Efektin Rolü”; Araştırma Projesi; Proje No : 96-111; Proje Yürütücüsü: Prof. Dr. Fuat Raufoğlu Hacıyev; Yardımcı Yürütücülük * Selçuk Üniversitesi Araştırma Fonu “Bir Öykünün, Dramatik Bir Eser Haline Getirilip Seyirciye Ulaştırılması Çalışması” Araştırma Projesi, Proje No : 97-095; Doç. Dr. Zamina Hacıyeva; Yardımcı Yürütücülük

Verdiği Gelişim ve Eğitim Seminerlerinden Bazıları

* Bura Büyük Şehir Belediyesi, Karagöz Sinema Atölyeleri, “Senaryo Yazım Teknikleri”

* Bura Büyük Şehir Belediyesi, Karagöz Sinema Atölyeleri, “Fikir Bulma ve Geliştirme”

* Efes Rotary Kulübü, RYLA Eğitmenliği, “Bilişimde Girişimcilik” * Demirtaş Rotary Kulübü, RYLA Eğitmenliği, “İletişim Yolu ile Barış”

* U.R 2440. Bölge Rotaract Assamblesi, İnteraktif Seminer, “Beyin Fırtınası”

* Bursa Rotaract Kulübü, İnteraktif Seminer, “Takım Olabilmek”

* Demirtaş İnteract Kulübü, İnteraktif Seminer, “Takım Olabilmek”

* Çevre Ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, “Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kabatepe Tanıtım Merkezi” Projesi Gösterim Sanatları Uzmanı – Danışmanlık

* Diyanet İşleri Başkanlığı Tasavvuf Müziği Korosu; Ses Konuşma Öğreticiliği

Yardımcı Yönetmenlik Yaptığı ve Oynadığı Oyunlardan Bazıları

Sen de Gitme Triyandafilis, Tek Kişilik Şehir, Fırtına, Kendime Kıyamam, Geç Kalanlar, Hayatı Yaşamak, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Karımla Evleniyorum, Gözlerin Ardındaki Çocuk, Bu Dizi Başka

Dizi Senaristliğini ve Öykü Yazarlığını Yaptığı Dizi ve Filmlerden Bazıları

Kod Adı, Fedai, Çemberin Dışında, Küçük Kadınlar, Ömre Bedel, Son İstasyon