Whatsapp Destek

Oğuz ÖCAL

Kişisel Gelişim Eğitmeni-Aikido (3.Dan)

1969 Bursa doğumludur. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa’da tamamladıktan sonra 1987 yılında DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’nde çalışmaya başlamıştır. 1992 Yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olmuştur. 1993-1995 yılları arasında askerlik nedeniyle görevinden ayrılarak, Tuzla Piyade Okulunda Yedek Subay olarak askerliğini tamamlamıştır.  1996 yılında tekrar DSİ 1. Bölge Müdürlüğü Elektronik Bilgi İşlem Merkezinde Sistem Yöneticisi olarak göreve başlamıştır. 2008 yılında Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak atanmış ve halen bu görevini sürdürmektedir.

1996 yılından itibaren doğu öğretileri üzerine araştırmalar yapmıştır. Farklı Meditasyon yöntemlerini deneyimleyerek, kendi kişisel nefes tekniklerini geliştirmiştir. Hatha Yoga ve Tai Chi dersleri almıştır. Hindistan ve Çin kökenli bu öğretilerin ruh ve beden üzerindeki etkilerini gözlemlemiştir. İnsan psikolojisinin fizik beden üzerinde yaratabileceği olumlu ve olumsuz etkileri fark ederek iyileşme yöntemleri üzerinde araştırmalar yapmış, tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olan Japon Usui Reiki ile ilgilenmiştir.

Aldığı bu eğitimler, onu farklı bir arayışa itmiş ve küçük yaşlardan beri ilgi duyduğu savaş sanatlarının en modern yolu olan Aikido ya yönlendirmiştir. Şubat 2000 yılında Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneğinde Aikido  çalışmalarına başlamıştır. Yine aynı dernekte iki dönem Genel Sekreterlik yaparak pek çok aikido organizasyonu gerçekleştirmiştir.

Nobuyoshi Tamura (Aikido 8. dan), Hideaki SUEZAWA (Yoshinkan 8.dan), Katsuhiko ARAİ ( Jodo –Aikido), Nebi VURAL (Aikido 7.dan) gibi önemli hocalarla (sensei) çalışma imkanı bulmuştur. 2002 Yılından itibaren Nebi VURAL Sensei’n teknik takipçisi olmaya karar vermiştir. Halen Nebi VURAL sensei’n talebesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

2004 Yılından itibaren aikido eğitmeni olarak GYM Sport Bademli, DSİ Nİlüferspor, DAN Spor, Bursa Polis Koleji gibi spor salonlarında dersler vermiştir.  2007 yılında Bursa Sakura Aikido ve Budo Sanatları Gençlik ve Spor Kulübü Derneğini kurarak 2010 yılına kadar başkanlık görevini üstlenmiştir. Yine 2007 yılında kurulan, şu an 22 derneğin üyesi bulunduğu, merkezi Ankara’da bulunan  Aikido ve Budo Sanatları Federasyonu kurucu delegeliği ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunmuştur. Federasyonun Bursa Teknik sorumlusudur.

Sakura Aikido ve Budo Sanatları Gençlik ve Spor Kulübü Antrenörü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Haftanın 3 günü kendi dojosu olan Club Çok Yaşa Spor Salonunda aikido dersleri vermektedir. Bu güne kadar 20’ nin üzerinde birinci ve ikinci dan seviyesinde siyah kuşak talebe yetiştirmiştir. Biri bayan olmak üzeri 4 talebesi 1. ve 2. Kademe antrenördür. 50’si aktif 150’ ye yakın lisanslı sporcusu bulunmaktadır. Bursa da farklı salonlarda ders veren talebelerinin teknik kabiliyetlerini arttırmak için eğitmen formasyonu seminerleri vermektedir. Okul öncesi, orta öğretim ve üniversite düzeyindeki öğrenci gruplarına aikido hakkında tanıcı sunumlar ve söyleşiler yapmaktadır.

Aikido da 3. Dan (Sandan) seviyesinde olup, 2. Kademe  Antrenör olan Oğuz ÖCAL evli ve 1 çocuk babasıdır.