Whatsapp Destek

BLOG

ZAMAN MI SİZİ YÖNETİYOR, SİZ Mİ ZAMANI YÖNETİYORSUNUZ?

En önemli şeyler, asla en önemsizlerin insafına bırakılmamalı.

”GOETHE”

Yaşamınız; yetiştiremediğiniz işlerle, yapmak isteyip de yapamadığınız şeylerle, gerçekleştirilmeyi bekleyen hayallerinizle doluysa ve zamanınız çoğunlukla başkasının kontrolünde  akıp gidiyorsa, zaman sizi yönetiyor demektir.

Diğer kaynaklardan farklı olarak zaman; yerine konması, geri getirilmesi, depolanması  yenilenmesi, tekrarlanması, satın alınması mümkün olmayan bir kaynaktır.

Onun etkili ve verimli kullanılmasını sağlayan değişken ise, bizim zaman yönetimi konusundaki becerimizdir.

Eğer zaman yönetimi konusunda sıkıntınız varsa, zamanın bir türlü yetmediğinden yakınıyorsanız işe kendi kişisel zaman analizinizi yaparak başlayabilirsiniz.

Çünkü sorun; az zamanınızın olması değildir. Gerekli gereksiz onlarca iş arasında zamanınızı verimli yönetememenizdir.

Yapacağınız zaman analizi ile alışkanlıklarınızı, ertelediklerinizi, zaman hırsızlarınızı, boşverdiklerinizi görerek kontrolü elinize almanız mümkün.

 

Zamanı Etkin Kullanmak İçin Hedeflerinizi Belirleyin!

Hepimizin yaşamında, yapmak istedikleri ve yapmak zorunda olduğu şeyler vardır. Çoğunlukla bu ikisi arasında seçim yapmak zordur. Ne istediğinizi, neyi neden istediğinizi bilmek, nereye varmak istediğinizi bulmak bu seçimi yapmanızı kolaylaştırır. Böylece hayatın  neresinde olduğunuzu keşfeder  ve bu sayede kişisel, mesleki ve kariyer alanında daha iyi ve daha başarılı  olabilirsiniz.

Kendi kişisel hedefinizi belirlerken kendinizi tanıyarak karar vermeli,  sorumluluk almalı ve mutlaka bir eylem planı oluşturmalısınız.

Önceliklerinizi Belirleyin!

İş, sosyal ve özel yaşamımızda acil ve acil olmayan durumlar ile iç içeyizdir.

Bunlar da kendi içinde önemli ve önemli olmayan işler olarak ikiye ayrılır. Acil olmayan bununla birlikte önemli olan işlerimizi zamanında yerine getirmezsek acil ve önemli olan işlerin sayısı artmaya başlar. Sonrasında kendimizi sürekli bir koşuşturma içinde buluruz. Bu da uzun vadede strese ve stresten kaynaklı psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklara zemin oluşturur.

Önceliklerimizi belirlerken kendimize şu soruları sorabiliriz:

“Benim için bunların içinde en önemlisi hangisi? Nelerden vazgeçebilirim? Ne istiyorum? Daha iyisi nasıl olabilir? Beni en çok ne mutlu eder? Bu sorulara cevap vererek önceliklerinizi önem sırasına göre belirleyebilir böylece zamanınızı etkin kullanma noktasında harekete geçebilirsiniz.

Zamanı Etkili Kullanmak Konusunda Daha Çok Çaba Harcayın!

 

Her şeyden önce zamanınızı etkili kullanmak için kendinize pozitif alışkanlıklar oluşturmalısınız. Düzeninizi sorgulamalı, verimlilik adına adımlar atmalısınız. Değiştirmeniz gereken düzene karşı dirençleriniz var ise onları farketmelisiniz.

Çünkü değişim dediğimiz şey birden olur, uzun sürmesine neden olan şey dirençlerimizdir.

Direnç noktalarımız ise, öğrendiklerimizden, alışkanlıklarımızdan, inançlarımızdan, varsayımlarımızdan, kişilik tipimizden beslenir.

Değişimi hızlandırmak için aşağıdakileri yapmanızı öneririm:

 • Yapılacaklar listesi oluşturun.
 • Yapılacak işlerinizi zaman sırasına koyun.
 • Zamanı yönetmek yerine, yaşamınızı yönetmeye odaklanın.
 • Telefonun size hakim olmasına izin vermeyin.
 • Düzen kurun
 • Hayır demeyi bilin
 • Dinlenmek için zaman ayırın
 • Ertelemeyin
 • Üşenmeyin
 • Vazgeçmeyin
 • Odaklanma becerinizi arttırın
 • İşinize olduğu kadar, kendinize ve ailenize de zaman ayırın
 • Sizi mutlu eden bir hobi edinin
 • Esnek bir zaman dilimi mutlaka bırakın.

 

Ve son olarak; Benjamin Franklin’in de dediği gibi:  “Hayatınızı seviyorsanız, zamanınızı boşa geçirmeyiniz; çünkü zaman hayatın ta kendisidir.”

Sevgilerimle,

Mehtap TAŞKIRAN ERCAN

Eğitmen, Koç (PCC, ACPC)